Derome fortsätter att expandera. Denna gång är det bygghandeln i Varberg som har blivit för liten. Den gamla anläggningen etablerades under förra krisen och nu har kostymen blivit för trång. Bygget på granntomten i Kvarnagården Östra industriområde startar omgående och lagom till högsäsongen i april nästa år slås portarna upp.
– Vi har haft en väldigt god respons från kunderna sedan vi öppnade i Varberg. Nu får vi en optimal anläggning med ett bredare sortiment som gör att vi kan dubbla försäljningen i Varberg, säger Carl-Tore Bengtsson, VD för Derome Byggvaror & Träteknik.
När Derome idag drar igång sin nya etablering på byggvaruhandelssidan, ger det tydliga signaler om att Deromegruppens ledning tror på fortsatt tillväxt, trots en orolig byggmarknad.
– Vi satsar för att stå rustade för att ta emot våra byggare till våren. Det finns ett stort behov av bostäder och vi räknar med att konjunkturnedgången inte blir långvarig, förklarar Carl-Tore Bengtsson.
Nya arbetstillfällen
På den 11 000 m2 stora tomten byggs en 4000 m2 stor hall med en rejäl butik där Varberg får tillgång till ett fullvärdigt sortiment av trävaror, byggmaterial, maskiner och byggförnödenheter. Liksom tidigare riktar man sig enbart till proffsbyggare. Tony Nilsson, platschef på Derome Byggvaror i Varberg, tar med sig sina sju medarbetare, men för att kunna driva den nya anläggningen kommer man att behöva utöka styrkan med 7-8 personer.
Trångbodda även i Derome
Deromegruppens expansion märks av även i Derome, där man är väldigt trångbodda. Genom att bygga en ny anläggning inne i Varberg frigörs resurser i Derome, som gör att man kan öka verksamheten ytterligare. Nyligen byggdes två stora lagerbyggnader och nu ges även möjlighet att bygga parkeringar för medarbetarna som är en mycket trång sektor.
----------------------------------------------------------------------------------------------
FAKTA OM DEROMEGRUPPEN
Företaget har anor från 1947 då Karl Andersson startade första cirkelsågen i halländska Derome. Idag driver andra och tredje generationen Andersson Deromegruppen. Derome AB är Sveriges största familjeägda träindustri. Idag finns 850 anställda och omsättningen beräknas uppgå till 3 miljarder kronor under år 2011.
Deromegruppens verksamheter avser skogs- och träindustri med tre egna sågverk, bygghandelsverksamhet på sju orter, produktion av trätakstolar, bioenergi och pellets, hus och byggkomponenter, markexploatering samt förvaltning av omkring 1.300 lägenheter och lokaler i eget innehav.
Deromegruppen har en omfattande export av sågade och förädlade trävaror och prefabricerade villor.
Verksamhet bedrivs i Derome, Falkenberg, Halmstad, Kinnared, Kungsbacka, Marieholm/Göteborg, Mölnlycke, Skene, Ytterby/Kungälv, Mjölby och Kristianstad. Säljkontor för A-hus finns på ett 20-tal orter i Sverige. Takstolstillverkning sker även i Tyskland.
Varumärken som ingår i Deromegruppen är även A-hus och Varbergshus. För mer information se: www.derome.se, www.a-hus.se och www.varbergshus.se.
Derome är Sveriges största familjeägda träindustri. Skogs- och träindustri med fem sågverk, bygg- och järnhandelshandelsverksamhet, hustillverkning, produktion av trätakstolar, pellets, emballage, byggkomponenter, markexploatering samt förvaltning av 1 600 egna lägenheter och lokaler. Har över 2200 medarbetare och beräknas omsätta ca 8 miljarder kronor under år 2019.