2009-10-19 09:57Pressmeddelande

Derome Byggvaror fortsätter expandera - den åttonde bygghandeln byggs i Halmstad

null

Bygghandelsverksamheten i Deromegruppen fortsätter att expandera, denna gång sker etablering i Halmstad. I november tas första spadtaget och till våren slås portarna upp.

Med ännu en anläggning blir Derome Byggvaror den ledande bygghandelskedjan för byggare i Halland och Stor-Göteborg. Med nyöppningen i Halmstad har företaget förvärvat fem bolag, öppnat två helt nya anläggningar och femdubblat försäljningen på fem år. Deromegruppen signalerar att man tror på fortsatt tillväxt, trots en orolig byggmarknad.

- Vi satsar på att förse proffsbyggare med trävaror, byggmaterial och byggförnödenheter i Storgöteborg och Halland. Vi kommer att behöva ta marknadsandelar för att kunna växa i den takt vi eftersträvar, förklarar Carl-Tore Bengtsson, VD för Derome Byggvaror & Träteknik.

Nya hallen byggs i trä

Den nya byggnaden uppförs helt i trä, på samma sätt som Kungsbackaanläggningen som Derome öppnade för snart ett år sedan. Konstruktionen görs av Derome Träteknik och byggnadsentreprenör är Skanska. Deromegruppen har tre sågverk på olika orter i Halland och det är dessa som idag förser företagets byggvaruhandelsanläggningar med trävaror.

- ­Att vi inom Deromegruppen kontrollerar hela kedjan från skog till färdig produkt gör oss unika och skapar förutsättningar som våra konkurrenter inte har. Vi köper timmer lokalt och vidareförädlar så vi kan förse våra kunder med närproducerade trävaror. Det skapar både flexibilitet och minskar klimatpåverkan, fortsätter Carl-Tore Bengtsson.

Fler etableringar väntar

På sex år har byggvaruhandelssidan inom Derome vuxit från en till åtta anläggningar. Företaget har köpt upp byggvaruhandlare på strategiskt utvalda platser och täcker nu alla städer mellan Kungälv och Halmstad. Carl-Tore Bengtsson avslöjar att fler etableringar kan bli aktuella i framtiden.

- Förutsatt ett gynnsamt marknadsläge och möjligheter till förvärv kan det bli aktuellt med etablering på ytterligare ett antal orter inom ett lämpligt avstånd från huvudanläggningen i Derome, avlutar Derome Byggvaror och Trätekniks VD. Sjuhäradsbygden kan bli vårt nästa steg.

För etableringen har Derome förvärvat en 13.000 m2 stor industritomt av Skanska. På tomten byggs en 3.000 m2 stor hall och en rejäl butik på 800 m2 riktad till proffsbyggare i Halmstad. Byggnationen påbörjas i november och lagom till att högsäsongen drar igång kommer byggvaruhandeln att slå upp sina portar. Etableringen innebär femton nya arbetstillfällen främst i Halmstad, men även på huvudläggningen i Derome. Rekryteringsarbetet är redan igång.

För ytterligare information kontakta:

  • Carl-Tore Bengtsson, VD Derome Byggvaror & Träteknik AB, tel 0340-66 64 45, mobil 070-593 81 85
  • För bildmaterial kontakta Lena Sandersson, Derome AB, informationsavdelningen, tel 0340-66 65 10

Fakta om Deromegruppen

  • Moderbolag inom industri- och handelskoncernen är Derome AB.
  • Sveriges största familjeägda träindustri, grundat av Karl Andersson år 1947.
  • Deromegruppen sysselsätter omkring 700 personer och omsätter ca. 2,3 miljarder under år 2009.
  • Deromegruppens verksamheter avser skogs- och träindustri med tre egna sågverk, bygghandelsverksamhet på flera orter, produktion av trätakstolar, byggkomponenter samt hus under varumärkena A-hus, Derome Mark & Bostad och Varbergshus. Dessutom bioenergiverksamhet med bland annat pellets och nyckelfärdiga värmecentraler. Även förvaltning av omkring 1.200 lägenheter och lokaler i eget innehav.
  • Omfattande export av trävaror till flera länder och export av villor till bland annat Holland och Danmark.
  • För mer information se www.derome.se och www.deromebyggvaror.se


Om Derome

Derome är Sveriges största familjeägda träindustri. Skogs- och träindustri med fem sågverk, bygg- och järnhandelshandelsverksamhet, hustillverkning, produktion av trätakstolar, pellets, emballage, byggkomponenter, markexploatering samt förvaltning av 1 600 egna lägenheter och lokaler. Har över 2200 medarbetare och beräknas omsätta ca 8 miljarder kronor under år 2019.