2025-11-24 10:08Pressmeddelande

Branäs Syd blir verklighet - byggstart för Skogsliden

I Skogsliden bygger Derome nu de tio första stugorna i Branäs Syd.I Skogsliden bygger Derome nu de tio första stugorna i Branäs Syd.

Nu går Branäs Syd från vision till verklighet. I området Skogsliden har byggnationen av de första tio fjällstugorna påbörjats, en milstolpe som markerar starten för den nya södra delen av Branäs.

I Branäs Syd kommer ett helt nytt fjällområde växa fram. Och Derome planerar bygga ca 700 bostäder parallellt med att Branäs bygger nya liftar, nedfarter och ett nytt centrumområde.

Ett premiumläge som sticker ut på marknaden
Derome ser stor potential i de första tio stugorna i Skogsliden. De lokaltillverkas i den egna husfabriken i värmländska Kristinehamn, med hög kvalitet som signum. I kombination med ett av områdets bästa lägen gör det projektet till något som verkligen sticker ut.

– Det känns fantastiskt roligt att vara igång i Branäs Syd. Det är ingen hemlighet att bostadsmarknaden varit utmanande de senaste åren, men de här stugorna sticker ut, säger Örjan Jonsson, affärschef på Derome Bostad. Skogsliden är ett premiumläge med direkt anslutning till befintliga pister och till de kommande systemen i Branäs Syd. Vi går in i försäljningen efter årsskiftet med en stark produkt som står sig väldigt väl både i kvalitet och i läge.

Han lyfter också att finansieringsmöjligheter genom uthyrning är goda.
– Det är något vi vet betyder mycket för många köpare, och i det avseendet är de här stugorna väldigt attraktiva.

Skogsliden – första glimten av Branäs Syd
Skogsliden blir porten mellan det befintliga Branäs och det nya Branäs Syd. De tio fjällstugorna som Derome nu bygger ligger i ett unikt naturnära läge mitt i backen, med ski in/ski out till både de befintliga nedfarterna och de kommande liftsystemen i Branäs Syd.

Stugorna är mellan 88 och 103 kvadratmeter och rymmer upp till tio personer. Här är det öppna planlösningar mellan kök och vardagsrum, högt i tak och stora fönsterpartier som ger både rymd och utsikt. Klassiska fjällmåsten är integrerade i utformningen: bastu, kamin, smart platsbyggd förvaring och två välplanerade badrum.

Exteriört får stugorna ett levande uttryck med värmebehandlad fura i två pigmenterade kulörer, en mörk och en ljus variant. Interiört fortsätter träkänslan med en träpanel i varierande bredd som följer linjerna hela vägen upp i nock.

Branäs: Nu tar visionen om Branäs Syd form
Även för Branäs markerar byggstarten av Skogsliden en viktig milstolpe i anläggningens historia.

– Det är otroligt roligt att byggnationen nu är igång. Branäs Syd har funnits som vision hos oss länge, och att se planerna nu övergå i verklighet är en fantastisk känsla, säger Anders Kjällström, VD för Branäs.

Han betonar att Skogsliden är första pusselbiten i ett större sammanhang där skidåkningen står i centrum.

– Medan husen börjar växa fram arbetar vi parallellt med planerna för infrastrukturen runtomkring. Visionen är att skapa en levande miljö med nya nedfarter, liftar och ett centrumområde som sömlöst knyter an till det nya boendet. Vi ser verkligen fram emot att förverkliga hela det här området och ge våra gäster ännu mer av det Branäs som vi och de älskar.

Skogsliden

Ägandeform Äganderätter
Antal bostäder 10
Boyta 88 - 103 kvm
Pris från 4 190 000 kr
Säljstart januari 2026
Inflyttning från december 2026
Arkitekt Derome
Tillverkas i Deromes husfabrik i Kristinehamn

Stugorna i två versioner, 88 eller 103 kvadratmeter.

Öppen planlösning på nedre våning.

Sovrum på övre våning.



Om Derome

Derome är ett familjeföretag i ständig utveckling med drivkraften och viljan att göra saker bättre. Entreprenörsandan som driver oss idag har funnits med sedan starten för över 75 år sedan. Vi har ett brett och unikt erbjudande med allt från trä-, bygg-, järn- och industrivaror till färdiga hus och bostadsområden. Vi är idag 2500 medarbetare med en omsättning på cirka 10 miljarder.


Kontaktpersoner

Örjan Jonsson
Affärschef | Bostad
Örjan Jonsson
Derome Hus
Kajsa Karlsson
Presskontakt
Kajsa Karlsson